فریلنسرینگ را بیشتر بشناسیم

فریلنسرینگ

فریلنسرینگ چیست ؟

فریلنسر کیست؟

فهرست مقاله فریلنسرینگ چیست ؟ :

معنی فریلنسرینگ

ویژگی های فریلنسرینگ

فریلنسر کیست

ویژگی های فریلنسر

تجربه شخصی من از فریلنسرینگ

معنی فریلنسرینگ

فریلنسرینگ
فریلنسرینگ

فریلنسرینگ یا همان آزاد کاری  که به زبان ساده یک نفر بدون اینکه تعهدی به سازمان و یا کسب و کاری داشته باشد (استخدامشان باشد) در حوزه تخصص خود فعالیت میکند و از طریق این فعالیت میتواند درآمد داشته باشد .

که در مدتهاست در دنیا افراد بسیار زیادی دارای این شغل هستند و از این طریق پول در می آورند و در ایران هم چند سالی است که به فریلنسرینگ به عنوان یک شغل نگاه میشود با توجه به درخواست های بسیار زیادی که از سازمانهای خصوصی و علی الخصوص استارتاپها بوجود آمده و دارد جای خودش را بین مشاغل مختلف باز میکند.

خوب حالا بریم سر این موضوع که در حال حاضر چه تخصص هایی در فریلنسرینگ فعالیت خوب و چشمگیری دارند :

ترجمه یا همون مترجمی

طراحی در بخش های مختلف

تبلیغ نویسی

نویسندگی

مشاوره کسب و کار

مارکتینگ و دیجیتال مارکتینگ

برنامه نویسی

طراحی سایت

و ویرایشگرها

که البته ممکنه تخصص های دیگه ای هم باشند که کم و بیش بصورت فریلنسینگ در حال کسب درآمد باشند ولی بیشترین حوزه ها همین چند موردی بود که خدمتتون عرض کردم .

ویژگی های فری لنسرینگ :

 

شما تو خونه هم میتونید کار کنید و نیاز به داشتن دفتر و محل کار ندارید چون معمولا سفارشات شما براتون آنلاین میاد و نیازی به مکان برای داشتن قرار ملاقات ندارید حداقلش اینه که در ابتدای کارتون نیاز نخواهید داشت . ولی خوب فری لنسرهایی که درآمد بالایی دارند و پروژه های خوبی رو در حال اجرا هستند شاید نیاز به داشتن دفتر و محل کار هم باشند ، شاید …

تایم و زمان کاری کاملا دست خودتونه :

این هم میتونه یه مورد خوب و ایده آل باشه و هم میتونه یه مورد منفی چون ازونجایی که شما تو خونه در حال کار هستید ممکنه ساعتها پای کامپیوترتون باشید و این باعث بشه که زندگیتون مقدار مختل بشه که البته اگه برنامه ریزی داشته باشید میتونید ازین مورد بعنوان یک ویژگی مثبت استفاده کنید .

کارفرما رو خودتون انتخاب میکنید

این شما هستید که تصمیم میگیرید با چه فرد یا سازمانی بصورت فریلنسرینگ همکاری داشته باشید . میتونید اگه از مبلغ پروژه ناراضی هستید اون پروژه رو قبول نکنید و بیخیالش بشید و اگه از مشتری که یکبار براش پروژه ای انجام دادید ناراضی هستید دیگه باهاش همکاری نداشته باشید . همه چی دست شماست .

نوع کار و تعداد پروژه هم در دست شماست .

اینکه چه پروژه ای را انتخاب کنید و چندتا پروژه داشته باشید هم تصمیمش با شماست که باید برای این موضوع برنامه ریزی داشته باشید که در ادامه خدمتتون توضیح میدم .

شما میتوانید فری لنسرینگ را به عنوان شغل دوم انتخاب کنید .

شاید شما مشغول به کار ثابتی باشید ولی دوست داشته باشید که از طریق تخصص تون به نحوه دیگه ای هم درآمد داشته باشید که خوب فریلنسری میتونه به کمک شما بیاد.

ویژگی های یک فریلنسر

حالا فری لنسر به چه کسی گفته میشه و باید چه ویژگی هایی داشته باشه :

فریلنسرینگ
فریلنسرینگ

 

همینطور که مشخصه به فردی که از طریق فریلنسرینگ در حال درآمد باشه میگن فریلنسر و باید چند تا ویژگی داشته باشه که اگه شما تازه میخوایین وارد این شغل بشید حتما توصیه میکنم که این خصوصیات رو در خودتون پرورش بدید یا روشون کار کنید

   تمرکز

سعی کنید روی یک حوزه بصورت کاملا متمرکز فعالیت داشته باشید ولی از حوزه های دیگه ای هم که حس میکنید ممکنه مرتبط با حوزه اصلی باشه غافل نشوید مثلا شما ممکنه طراح گرافیک یا طراح و یا برنامه نویس سایت باشید و کارفرما به شما پروژه بده توی همین حوزه ای که فعالیت میکنید و در حین کار از شما نظر بخواهد بابت افزایش فروش و شما خیلی راحت اظهار بی اطلاعی میکنید بواسطه اینکه در تخصص شما نیست و فردی با تخصص اصلی شما با مبحث فروش اشنایی مختصری دارد و میتواند در این مسئله هم به کارفرما کمکی بکند حتی جزئی . به نظر خودتون کارفرما کدوم فریلنسر را انتخاب میکند؟ (پس سعی کنید دستی بر آتش در حوزه های مرتبط داشته باشید)

 

برنامه ریزی برنامه ریزی و برنامه ریزی :

 

فریلنسرینگ

بواسطه اینکه تمام سکان این شغل یعنی فریلنسرینگ کاملا در دست خودتان هست نیاز به یک برنامه ریزی دقیق دارید تا جنبه های دیگه زندگی دچار اختلال نشود مخصوصا زمانی که شما قرار است چند پروژه را بصورت همزمان تکمیل و ارائه کنید . بعضی روزها به خودتان می آیید میبینید ساعتها پای کامپیوترتان نشستید و به کل یادتان رفته که غذا بخورید و حتی یک سری به دستشویی هم نزدید (البته این متوجه نشدن گذر زمان یکی از نشان های علاقه به کار است ولی واقعا نه در این حد)

 

 

فریلنسرینگ

 

لطفا خوش قول باشید .

خوش قولی به کارفرما و مشتری یکی از مواردی که تمام کسب و کارها و مشاغل باید نگاه ویژه ای بهش داشته باشند ولی در بحث فریلنسرینگ این موضوع اهمیت زیادی پیدا میکند و شما باید خوش قولی را در حد اعلای خودش اجرا بکنید . اگه باید برای پروژه ای شما زمان تعیین کنید سعی کنید از آن چیزی که برآورد میکنید مقداری بیشتر زمان از کارفرما بگیرید مثلا اگه پروژه ای برای شما ۱۰ روز زمان میبرد شما به کارفرما زمان ۱۵ روز را قول بدهید ولی سر همان ده روز پروژه را تحویل بدهید

و اگر زمان پروژه ای را کارفرما به شما میدهد با توجه به برنامه ریزی که دارید ببینید توانایی انجام پروژه را در زمان مشخص شده دارید یا نه ؟ اگر حس میکنید که ممکن است به زمان تعیین شده نرسید پروژه را قبول نکنید چون در صورت تحویل ندادن پروژه قطعا به اعتبار شما که یکی از مهمترین سرمایه های شماست لطمه بزرگی میخورد .

برای ساختن برند شخصی تان برنامه داشته باشید :

این موضوع یکی از مهمترین اقداماتی است که یک فریلنسر باید فکری برای آن داشته باشد . برای اینکه شما بتوانید از اسمتان یک برند شخصی معتبر درست کنید باید پارامترهای زیادی را رعایت کنید

شما باید کیفیت کارتان بسیار بالا باشد

شما باید خوش قول باشید

سعی کنید اسمتان را با تخصصتان گره بزنید یعنی مخاطبینتان زمانی که اسم شما می آید یاد تخصصتان بیفتند

از شبکه های اجتماعی میتوانید به شدت استفاده کنید (اینستاگرام ، لینکدین ، توییتر و فیسبوک و …)

برای یک فریلنسر داشتن صفحه در لینکدین یکی از واجبات است که باید یصورت مداوم آپدیت شود و فعالیت مستمر داشته باشد چون لینکدین میتواند برای یک فریلنسر منبع دریافت پروژه باشد و در واقع از لینکدین به عنوان یک رزومه آنلاین میتوان استفاده کند.

مقاله ای اندر باب لینکدین  را حتما مطالعه کنید.

اینستاگرام با توجه به پر طرفدار بودن در ایران نیز فضایی است که خیلی راحت شما را با دنیایی از مخاطبین مرتبط میکند و میتواند برای شما پروژه و درآمد داشته باشد و در کنار آن با افرادی که در خوزه شما فعالیت میکنند آشنا شوید .

آمار حیرت انگیز اینستاگرام را ببینید و حیرت کنید.

و اما توییتر و فیس بوک با توجه به فیلتر بودن همچنان طرفداران خودشان را در ایران دارند مخصوصا توییتر که از این شبکه هم نباید غافل شد .

ولی احتیاط کنید که بیهوده زمانتان را در شبکه های اجتماعی  از دست ندهید و هدفمند از این فضا استفاده کنید

مقاله تاثیرات شبکه اجتماعی به شما کمک خواهد کرد.

حتما وبسایت داشته باشید و حتی قبل از اینکه پروفایلی در شبکه های اجتماعی ایجاد بکنید وبسایتتان را با وردپرس راه اندازی کنید (به این جهت گفتم وردپرس، که بسیار ساده و راحت میتواند در عرض چند ساعت یک وبسایت داشته باشد و آموزشهای بسیار زیادی هم از وردپرس در اینترنت میتوانید پیدا کنید  و بعدها هم برای سئو ،کار چندان مشکلی نخواهید داشت)

در باب برندسازی شخصی حرف و نکته بسیار است و سعی میکنم بیشتر بهش بپردازم ولی شما هم حتما مطالعه داشته باشید.

   در فریلنسرینگ باید بروز باشید

نکته بسیار مهم برای یک فریلنسر بروز بودن است . شما باید در طی همان برنامه ریزی که قبل ازین صحبت شد زمانی در روز را به آپدیت اطلاعاتی در زمینه تخصصتان اختصاص بدهید . مثلا کسی که در حوزه طراحی با فتوشاپ فریلنسر هست نمیتواند بگوید که کاملا به این نرم افزار مسلط است چون لایه های پنهانی زیادی در این نرم افزار وجود دارد که هنوز میتوان آنها را یاد گرفت .

پس، از یادگیری و بروز کردن اطلاعاتتان دریغ نکنید چون این بروز بودن به شما در گرفتن پروژه و درآمد زایی کمک بسیار زیادی خواهد کرد

رزومه برای خود ایجاد کنید

یک فریلنسر باید رزومه داشته باشد و در این رزومه باید تواناییهایش را به همراه سابقه فعالیتش در آن زمینه را ثبت کند . در ابتدا میتوانید از وبسایتهایی که رزومه آنلاین میسازند استفاده کنید و از آن ها برای ساختن یک رزومه شکیل ایده بگیرید . (مثلا سعی کنید در رزومه پرچم کشورهایی را که به زبان آنها مسلط هستید را استفاده کنید یا لوگوی نرم افزارهایی را که با آنها میتوانید کار کنید را بگنجانید و حتی درجه تسلط خود را در آنها درج کنید )

شاید شما رزومه و نمونه کار چندانی نداشته باشید و این کاملا طبیعی و منطقی به نظرمیرسد . سعی کنید در ابتداری کارتان برای خودتان نمونه کار تولید کنید .(لطفا تا رسیدن و گرفتن پروژه بیکار ننشینید)

این کار به چند دلیل در آینده بکار شما خواهد آمد :

شما نمونه کاری برای ارائه به کارفرما و مشتری دارید

این نمونه تولید کردن ها تمرینی میشود برای شما

میتوانید در این نمونه تولید کردن خلاقیتتان را به کارفرما نشان دهید

هر پروژه و نمونه کار تجربه ایست که به شما در پروژه های آینده کمک خواهد کرد

لیست قیمت داشته باشید

سعی کنید برای خدماتی که ارایه میکنید یک لیست قیمت برای خودتان داشته باشید تا زمانی که پروژه به شما معرفی شد بر اساس آن بتوانید به مشتریتان قیمت بدهید و حتی بعد از مدتی میتوانید این لیست قیمت را در اختیار مشتریتان قرار دهید .

در ابتدای کار سعی کنید از پروژه هایی که قیمت آنچنانی هم ندارند استقبال کنید و دنبال پروژه های با قیمت بالا نباشید چون کارفرما ترجیح میدهد پروژه های سنگین تر را به افرادی بدهد که تجربه بیشتری دارند حتی با قیمت بیشتر چون خیالش از بابت اجرای پروژه راحت است . و یک فردی که تازه وارد حوزه فریلنسرینگ میشود نباید انتظار پروژه های گران قیمت را داشته باشد.

تجربه شخصی از فریلنسری

نکته ای بسیار بسیاربسیار مهم (تجربه شخصی)

خیلی از افراد در سر تاسر دنیا بواسطه ویژگی هایی که شغل فریلنسرینگ دارد تمایل زیادی دارند وارد این حوزه شوند ولی بعد از مدتی از این تمایل و تصمیم به شدت پشیمان میشوند که مهمترین دلیل آن نداشتن پروژه است و پس از مدتی دچار افسردگی و سرخوردگی میشوند .

اگر در حال حاضر مشغول به کار هستید و شغلی دارید ولی از آن رضایت ندارید و میخواهید از آنجا استعفا بدهید و وارد فریلنسرینگ بشوید لطفا دست نگه دارید و هیجان زده عمل نکنید . مدتی را سعی کنید به فریلنسرینگ بعنوان شغل دوم نگاه کنید سعی کنید تخصصتان را افزایش دهید و ارتباطاتان را بالا ببرید و پروژه های راحتتر را بگیرید و انجام دهید .  پس از مدتی اگر واقعا دیدید که در کنار ویژگی های مثبت این کار چالش هایش را تحمل کنید و از آنها بگذرید بعد با خیال راحت از کار اول خود استعفا دهید و به فریلنسرینگ مشغول شوید .(این کاملا تجربه شخصی خود بنده است)

من از زمانی که استعفا دادم تا اولین پروژه ام را گرفتم و اجرا کردم و پولش را از کارفرما گرفت حدود یکسال زمان برد و در این یکسال با مسائل مالی متنوعی دست و پنجه نرم کردم (البته آن موقع کمی بی تجربه هم بودم) ولی به هرحال اصلا به شما توصیه نمیکنم که ناگهانی وارد شغل فریلنسرینگ شوید

از اینکه نظراتتان و تجربیاتتان درباره فریلنسرینگ را با من به اشتراک میگذارید صمیمانه ممنونم (بگید تا بیشتر یاد بگیریم)

 

 

 

 

5 thoughts on “فریلنسرینگ را بیشتر بشناسیم

  1. Marzieh says:

    با توجه به این مقاله مشاغل خانگی بانوان فریلنسرینگ محسوب میشه که از گذشته‌های تقریبا دور درآمدزا بوده و گمنام

    • حسام الدین مرادی says:

      دقیقا مشاغل خانگی بانوان یک فریلنسرینگ محسوب میشه و شاید اصلا این مدل از فریلنسرینگ برگرفته از مشاغل خانگی بانوان بوده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.